Przejdź do treści

Fizjoterapia w ciąży, przygotowanie ciała do porodu

Razem z fizjoterapeutą możesz przygotować swoje ciało do porodu spotykając się na regularnych wizytach. Jakie są plusy takiego podejścia do okresu ciąży? Zapraszam do artykułu 😊

Kiedy rozpocząć wizyty u fizjoterapeuty?

I trymestr

Fizjoterapia w ciąży - Gdańsk

Fizjoterapia w ciąży, kiedy warto udać się po pomoc do fizjoterapeuty i rozpocząć wizyty? Na pewno w przypadku występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa przed ciąża, problemów z nietrzymaniem moczu czy stolca, regularnego uprawiania jednej dyscypliny sportowej, warto udać się na pierwszą wizytę w I trymestrze. Dzięki temu od samego początku wprowadzisz odpowiednie kroki zapobiegając pogorszeniu tych dolegliwości oraz jeżeli to konieczne modyfikując swój trening na korzyść. Na pierwszej wizycie możesz spodziewać się szczegółowego wywiadu oraz badania funkcjonalnego ciała, które polega na sprawdzeniu zakresu ruchomości stawów, elastyczności i siły mięśni oraz pierwszej pracy z napięciami w Twoim ciele. Regularne ćwiczenia ciężarnych mają na celu przygotowanie ciała do porodu. Fizjoterapia w ciąży pozwala na wprowadzenie prostych aktywności.

Cechy pracy z fizjoterapeutą w I trymestrze ciąży:

  • ocena zakresu ruchomości stawów i elastyczności mięśni,
  • ocena napięć w Twoim organizmie,
  • badanie mięśni dna miednicy ,
  • pierwsza praca z rozluźnieniem napiętych obszarów,
  • omówienie plusów i minusów uprawianej dyscypliny sportowej,
  • pierwsze fizjoterapeutyczne wskazówki.

II trymestr

W tym czasie pojawiają się widoczne zmiany w ciele kobiety. Z powodu rosnącego brzucha zmienia się środek ciężkości ciała i postawa ulega zmianie. Najczęściej polega to na ustawieniu miednicy w przodopochyleniu i pogłębieniu lordozy lędźwiowej kręgosłupa. W układzie mięśniowym obszar lędźwiowo- krzyżowy oraz zginacze bioder są przeciążane i tracą elastyczność, natomiast mięśnie brzucha są rozciągane przez co wykonują słabszą pracę. Powstający dysbalans prowadzi do dolegliwości bólowych. W tym okresie fizjoterapeuta nadal pracuje z napięciami w Twoim ciele. Dzięki regularności problem nie narasta. Dodatkowo sprawdzane są Twoje mięśnie brzucha pod kątem rozejścia oraz jak pracują Twoje mięśnie dna miednicy. Ma to na celu wprowadzenie prostych aktywności w celu poprawy ich funkcji.

fizjoterapeuta dla kobiet w ciąży
Fizjoterapia w ciąży

Cechy pracy z fizjoterapeutą w II trymestrze:

  • praca z napięciami w Twoim organizmie,
  • ocena pracy mięśni brzucha i mięśni dna miednicy,
  • edukacja w zakresie profilaktyki rozejścia mięśnia prostego brzucha, problemów z obszaru mięśni dna miednicy,
  • zalecenia w postaci prostych aktywności,
  • odciążenie poprzez aplikację kinesiotapingu.

III trymestr

Ostatni trymestr jest w zasadzie w działaniach fizjoterapeutycznych przedłużeniem drugiego trymestru. Zmiana dopiero zachodzi w ostatnich czterech tygodniach ciąży. Od tego momentu zmienia się podejście do mięśni dna miednicy. Na poprzednich etapach celem było utrzymanie ich odpowiedniej siły i elastyczności. Zatem nacisk był na trening mięśni dna miednicy, w odpowiednich przypadkach poprzedzany rozluźnieniem aby mięśnie mogły wydolnie pracować. Fizjoterapia w ciąży od 36 tyg. polega na pracy rozluźniającej krocze. Stosuje się ćwiczenia połączone z oddechem oraz masaż krocza mający na celu uelastycznienie tkanek przed porodem. Jest to element , który zmniejsza prawdopodobieństwa pęknięcia czy nacięcia krocza, w wyniku tego, że tkanki będą elastyczne i zdolne do określonego rozciągnięcia podczas porodu. Masażu krocza nauczysz się na wizycie i będziesz mogła wykonywać go samodzielnie w domu.

Przygotowanie ciała do porodu Gdańsk
Przygotowanie ciała do porodu

Cechy charakterystyczne pracy z fizjoterapeutą w III trymestrze:

  • praca z napięciami w Twoim organizmie,
  • odciążenie poprzez aplikację kinesiotapingu,
  • ćwiczenia oddechowe z rozluźnianiem mięśni dna miednicy,
  • masaż krocza.

Na każdym etapie ciąży celem jest stworzenie jak najkorzystniejszych warunków dla Twojego organizmu. Niezależnie od tego czy w planach masz poród przez cesarskie cięcie czy siłami natury, warto zadbać aby Twoje ciało było w jak najlepszej kondycji. Ma to wpływ nie tylko na etap porodu ale także na korzystną i łatwiejszą regenerację po porodzie. Fizjoterapia to nic innego jak przygotowanie ciała do porodu oraz pomoc w niwelowaniu napięć i bólu.

Fizjoterapia w ciąży Gdańsk

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments