Przejdź do treści

Nietrzymanie moczu po porodzie. Objawy, ćwiczenia, leczenie.

Wyróżniamy 3 rodzaje nietrzymania moczu:

  • WYSIŁKOWE – brak wcześniejszego uczucia parcia, przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej, najczęściej przy kaszlu, kichaniu, śmiechu,
  • NAGLĄCE- ciągła potrzeba skorzystania z toalety, nagłe oddawanie moczu,
  • MIESZANE.

Po porodzie zdarza się też bezwiedne gubienie moczu, czyli sytuacja, w której nie wiemy kiedy doszło do zgubienia moczu, najczęściej zdarza się to w nocy.

co pomaga na nietrzymanie moczu po porodzie

Wbrew powszechnym przekonaniom nietrzymanie moczu po porodzie nie jest czymś naturalnym, co mamy zaakceptować i z tym żyć. Jeżeli ta dolegliwość poporodowa dotyczy Ciebie to mamy już skuteczne formy leczenia. Bez względu na to czy rodziłaś siłami natury czy przez cesarskie cięcie.

Jakie ćwiczenia można wykonywać przy nietrzymaniu moczu po porodzie?

Najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli zdarza Ci się gubić mocz podczas kaszlu czy kichania pamiętaj, że ważna jest pozycja, którą przyjmiesz. Pozycja profilaktyczna do kaszlu/kichania:

  1. Wyprostowana sylwetka.
  2. Zaciśnij mięśnie dna miednicy lub skrzyżuj nogi, jeśli masz trudność z aktywacją mięśni.
  3. Głowę skieruj do boku.

Dzięki tej postawie ochronisz swoje dno miednicy przed nagłym wzrostem, ciśnienia w jamie brzusznej.

Dodatkowo wprowadź dobre nawyki na toalecie:

Nie trzymanie moczu leczenie
  1. Nie przyj i nie wkładaj wysiłku w oddawanie moczu/stolca.
  2. Nie przesiaduj zbyt długo na toalecie.
  3. Nie ćwicz zaciskania mięśni dna miednicy podczas oddawania moczu.
  4. Korzystaj z toalety, tylko wtedy kiedy musisz. Nie idź do toalety ,,na zapas”.
  5. Jeżeli często odczuwasz parcie na mocz, a wiesz, że przed chwilą byłaś już w toalecie, spróbuj ,,odłożyć” oddawanie moczu w czasie, zrób kilka oddechów i pójdź do toalety, jak pęcherz będzie bardziej wypełniony.
  6. Przy wypróżnianiu skorzystaj z podwyższenia pod stopy. Dzięki temu ułatwisz oddawanie stolca.

Ze względu na różnorodność problemu „nietrzymanie moczu po porodzie”, nie ma jednego, uniwersalnego programu ćwiczeń. Ważna jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości. U kobiety z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy, początkowo trzeba będzie rozluźnić mięśnie, aby umożliwić im pracę. Natomiast u pacjentki z osłabionymi mięśniami będzie można już pracować nad wzmocnieniem. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, który nauczy nas jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia.

ćwiczenie na nietrzymanie moczu
Ćwiczenie na nietrzymanie moczu

Niezależnie od rodzaju nietrzymania moczu, prawidłowe nawyki, fizjoterapia i ćwiczenia to pierwszy krok do wyleczenia nietrzymania moczu. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym mamy większe szanse na całkowite wyleczenie.

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak przebiega leczenie?

Zalecenie do leczenia nietrzymania moczu po porodzie możesz dostać od ginekologa, położnej, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od kobiecych dolegliwości spowodowało, że powstała nowa specjalizacja fizjoterapiiuroginekologiczna. Terapeuci dna miednicy zajmują się miedzy innymi nietrzymaniem moczu, gazów, stolca, bólami w obrębie miednicy, obniżeniem narządów rodnych czy bolesnym współżyciem. Z tego względu w przypadku nietrzymania moczu po porodzie możesz śmiało zgłosić się do fizjoterapeuty. Po przeprowadzonym dokładnym wywiadzie, badaniu funkcjonalnym, ocenie stanu mięśni dna miednicy terapeuta dobierze
odpowiednią terapię i ćwiczenia.

nietrzymanie moczu leczenie
Nietrzymanie moczu leczenie

Nietrzymanie moczu po porodzie-jak sobie pomóc? Pytania i odpowiedzi.

JAK PRAWIDŁOWO WYKONYWAĆ ĆWICZENIA KEGLA?

Zaczynamy od pracy z oddechem. Mięśnie dna miednicy dzielimy na 3 warstwy. Celem nauki jest aktywacji każdej partii mięśni oddzielnie. Na wdechu rozluźniamy mięśnie, natomiast na wydechu je aktywujemy. Najłatwiej rozpocząć ćwiczenia od warstwy zewnętrznej- wtedy na wydechu napinamy mięśnie w okolicy cewki moczowej, pochwy i odbytu. W przypadku problemu nietrzymania moczu po porodzie bardzo ważna jest praca warstwy środkowej i wewnętrznej mięśni, których trudno nauczyć się bez pomocy profesjonalisty.

CZY KULKI GEJSZY SĄ POMOCNE PRZY NIETRZYMANIU MOCZU PO PORODZIE?

Trening mięśni dna miednicy jest skuteczny, jeżeli równocześnie pracujemy na fazą napinania i rozluźniania mięśni. Podczas korzystania z tzw. Kulek gejszy mięśnie pozostają w stałym napięciu. W konsekwencji dochodzi do ich przemęczenia. Dodatkowo mogą pojawiać się dolegliwości bólowe związane z nadmiernym napięciem.
Tego typu gadżety najlepiej wykorzystywać po konsultacji z fizjoterapeutą uroginekologicznym w celu ewentualnego urozmaicenia treningu, ale nie są one pierwszym krokiem w leczeniu dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu.

W JAKIM CZASIE PO PORODZIE MOGĘ UDAĆ SIĘ DO FIZJOTERAPEUTY?

W ramach kontroli po porodzie wizytę u fizjoterapeuty zaleca się odbyć po 5-6 tygodniach od porodu. Jeśli jednak dotyczy Cię problem nietrzymania moczu lub masz inne dolegliwości bólowe miednicy (np. Ból promieniujący do biodra lub nogi) to w każdej chwili możesz skorzystać z wizyty. W wielu miejscach realizowane są wizyty domowe dla kobiet w połogu. Nowoczesna fizjoterapia dysponuje wieloma narzędziami, które mogą pomóc kobiecie z bólem i innymi dolegliwościami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments